Lumea e MIRACULOS construita! TOTI impreuna suntem PERFECTIUNEA pe PAMANT. Fiecare e perfect in strambatatea LUI, astfel incat INTREGUL sa FIE complet. Atunci cand vei intelege, vei schimba ceva in TINE! “BINE-ti va fi, cand BINE vei cladi”
Nu exista OM bun si OM rau. Exista om care face BINE, si OM care face mai putin bine. Cel care are Sufletul plin de iubire, va face doar lucruri bune. La ACEST centru de dezvoltare personala, invatam impreuna cum putem intelege lectiile ce le primim de la Univers, in asa fel incat sa intelegem ca suntem IUBITI si la randul nostru sa impartim iubirea. Nu exista “RAU”. Mintea umana percepe ceea ce nu intelege sau nu se asteapta, ca fiind “rau”. Proverbele din batrani explica foarte frumos cum “in tot raul e si un bine”. Asta invatam noi AICI! Sa gasim BINELE din tot ce ni se intampla, in asa fel incat fericirea Sufletului fiecaruia sa-si atinga maximul de evolutie. Atunci isi gaseste Copilul “INTERIOR”, PASIUNEA!
La Centrul de dezvoltare personala, Scoala A FI, utilizam tehnici de reechilibrare emotionala prin diferite psihoterapii adecvate varstei copiariei: psihodrama, ergoterapia, kinetoterapia. Ce este specific noua, este modalitatea proprie de punere in practica, astfel incat fiecare teorie sa devina practica, nu doar sa ramana la nivel teoretic. Aici ne impotmolim cu totii. Teoria ca teoria, dar pentru practica, nu mai ramane RABDARE, in ziua de azi. La finalul unui timp petrecut in cadrul SCOLII, copiii ISI VOR insusi lectiile de viata, cuprinse in Abecedarul A FI, astfel incat viata sa prinda un contur colorat pentru fiecare in parte!

1. Lectia ACCEPTARII “ Accept ca cel de langa mine este diferit”
Cand esti de accord cu acest principiu, atunci din start renunti la judecata. Caci, daca accepti ca suntem diferiti, accepti si dreptul fiecaruia la un punct de vedere diferit, un comportament diferit, imbracaminte diferita. Folosim gandirea pentru a gasi FRUMUSETEA din diferenta, nu critica diferentei cum am fost noi invatati.

2. Lectia IUBIRII “ Iubesc/respect OMUL pentru ce ESTE nu doar pentru ce
FACE”-IUBIRE NECONDITIONATA

3. Lectia DARUIRII-“ Reusesti oare sa dai din energia ta, celui de langa tine,
fara sa ai asteptari in schimb?”

4. Lectia IERTARII “ A gresi e omenesc” Facem greseli, dar tot noi suntem. Cand suntem iubiti chiar daca gresim, vom fi foarte atenti sa nu mai gresim.Esti pregatit sa ierti pe cel care a gresit? Vei fi si tu iubit cand gresesti: e legea compensatiei divine. De fapt “ greseala” nici nu exista, ci este doar un ALT FEL de a reactiona decat tu te-ai fi asteptat.

5. Lectia COMUNICARII “ A exprima sentimente nu inseamna slabiciune. Este asumare. Prin simplu fapr ca cineva ne iubeste, nu include faptul ca stie ce simtim. Poate doar presupune logic, dar uneri inima nu se potriveste cu ratiunea. Doar asa apare transparenta.

6. Lectia RECUNOSTINTEI “Multumirea sufleteaca apare cand poti aprecia lucrurile marunte. Invatam de la natura: simplitatea, naturaletea, intr-un cuvant: FRUMUSETEA vietii. Multumeste CERULUI pentru ce ESTI si AI zilnic si vei fi recompensat inzecit.

7. Lectia UNITATII:” Toti suntem intr-o familie pe Pamant”. Diferenta fiecaruia este atat de evidenta pentru ca in intreg PERFECTIUNEA sa se arate. Exemplu familial, la scara mica este evident. “Unde-s multi, puterea creste.”

TOTUL E POSIBIL ATUNCI CAND CREZI