CUM SI DE CE ” a luat nastere” SCOALA ACEASTA”!

Traim intr- o lume in care nimic nu mai e cum a fost. Schimbarea ” a dat” peste FAMILIE, intr-un ritm in care nu-l mai recunoastem.

Adevaratele teste ale vietii pot aparea in calea unui copil, in orice moment. Adultii, nu pot proteja copiii in circumstantele aflate in afara controlului lor.

Asadar, este important sa “ECHIPAM” copiii cu FORTA INTERIOARA de care au nevoie pentru a raspunde atat incercarilor intense, cat si oportunitatilor importante pe care le intalnesc. Este vorba despre A CULTIVA, acel MOD DE A FI, prin care copilul sa reuseasca sa-si mentina calmul si echilibrul in mijlocul unei incertitudini totale.

Scoala A FI, AZI, este locul unde impreuna: parintii si copiii, pot experimenta si cultiva acele obiceiuri de calm si echilibru ale Mintii, Corpului si Sufletului.

Pe masura ce stresul copilariei moderne se acumuleaza, acest lucru ii va ajuta pe copii sa se elibereze in mod constant de tensiune

Aveti OPORTUNITATEA de a oferi familiei un PROGRAM prin care sa aduceti:

ECHILIBRU, RESURSE, LINISTE, in viata dumneavoastra de familie!

Aveti OPORTUNITATEA de a oferi familiei un PROGRAM prin care sa aduceti ECHILIBRU, RESURSE, LINISTE, in viata dumneavoastra de familie.

“Cand vrei sa-i fie bine copilului tau, ocupa-te  si de binele tau ca parinte si abia atunci iti va reusi”

DESPRE NOI

VIATA VAZUTA CU ALTI OCHI

Plecand de la faptul ca “toti avem acelasi Suflet” si ca FERICIREA este” bunatate acumulata”, aici se experimenteaza cum sa “FII BUN DE CATE ORI SE POATE, CACI INTOTDEAUNA SE POATE”. Cum?
Echilibrul dintre TINE si CEILALTI este SECRETUL Fii bun cu celalalt, doar cand esti bun cu tine insuti!

SCOPUL – invatam sa fim AZI, in acord cu inima noastra, pentru a putea sa ne armonizam si cu ce e in jurul nostru.
E timpul sa echilibram valorile sufletesti. Am fost invatati sa ne orientam mereu spre celalalt inaintea propriei persoane, dar aici invatam ca: doar daca stim sa avem grija de noi insine, atunci ne reuseste grija oferita. Astfel a luat fiinta: SCOALA A FI, AZI!

PROIECTUL “ SCOALA A FI, AZI” este un proiect pentru copiii care au o inteligenta emotionala deosebita, pentru parintii acestora, ce au suflete interesate de “FRUMOS”. DA, O SCOALA NOUA- O SCOALA PENTRU SUFLET, creata din nevoia de a gasi linistea sufleteasca, intr-o lume in evolutie. Programul desfasurat in timpul dintre “scoala“ si “ familie”, acum “ceva” timp, a “prins” o alta forma, in ziua de azi. Practic : a ramas INVATATURA, ce se raspandeste ca si “Manuscris al papusilor vorbitoare in timp, din Sighisoara”. Invatatura poate fi experimentata urmand ” SCOALA DE VARA, A FI” , desfasurata anual, la Casa cu Suflet.

DE CE?
Urmarile acestor vremuri, isi pun AMPRENTA asupra copiilor. Ei, insa, sunt
“ luptatori pentru lumina”: reactioneaza la nedreptate, se revolta tot mai mult, dezechilibrand adultii din jurul lor, caci “pe vremuri”nu se permitea acest lucru. De fapt copiii CER, SA FIE fericiti.

PENTRU CE?
Participand la TABARA A FI, AZI, experimentezi starea de A FI, in moment, prezent constient de ceea ce ESTI, si AI. Aceasta atitudine de abordare a vietii aduce un echilibru si implinire sufleteasca atat la nivel individual (copil/adult) cat si la nivel de FAMILIE ( intreg/ societate)
AICI:” Respectul”, ca forma a IUBIRII , este legea de baza!